AFLYST AFLYST AFLYST AFLYST AFLYST AFLYST AFLYST AFLYST AFLYST
argumenter imod kvinder
EN MORSOM TEATERFORESTILLING OM MÆND OG KVINDER
En Moderne og morsom teaterforestilling om mænd og kvinder på vej ind i et nyt landskab sammen. Baseret på bogen af Birgitte Possing.
Hvis der er en debat, man næsten ikke tør gå ind i, så er det debatten om ligestilling og MeToo. Hvem har taleretten, og kan vi undersøge flere aspekter af sagen uden at ryge i flæsket på hinanden? Dramatikeren Thomas Markmann, instruktøren Thomas Hwan og skuespillerne Camilla Bendix, Mathilde Lundberg og Joen Højerslev undersøger lige- stillingens faldgruber og fordomme med kroppen og scenekunstens midler.
Hvis vi nu bygger en talerstol, hvem går så op på den?
Hvor går kønskampen hen, når den går ind i fremtiden?
Birgitte Possing
f. 1952, professor, dr. phil. og forfatter til blandt andet bogen ”Argumenter imod kvinder” fra 2018. Bogen dokumenterer de argumenter, som kompetente kvinder siden demokratiets barndom er blevet mødt med, og hvis mønstre vi må kende, hvis vi skal ændre dem. Hvor skrækindjagende og hysterisk morsomme de end må lyde.